معرفی زمین ساحلی

11 اکتبر 2022
0 دیدگاه
زمین ساحلی

زمین ساحلی، در بستر ساحل دریا قرار دارد. پس اگر یک قطعه زمین در فاصله‌ای مشخص از دریا قرار گرفته باشد، می‌شود آن را زمین ساحلی نامید.

ازنظر ‌قانون اراضی، وقتی زمینی با عرض مشخص حداقل از یک‌ سمت به دریا، دریاچه یا خلیج متصل باشد را می‌توان ساحلی نامید. زمان خرید زمین ساحلی در شمال حتما حواستان به ارتباط و فاصله‌ی زمین با ساحل دریا باشید.

زمین ساحلی، هم به صورت مستقل (خارج از شهرک) وجود دارد و هم در شهرک که به آن زمین شهرکی ساحلی گفته می‌شود.

 

فهرست

 1. انواع زمین ساحلی
 2. چرا در شمال زمین ساحلی بخریم؟
 3. نکات قانونی در مورد خرید زمین ساحلی
 4. مزایا و معایب ویلای ساحلی
 5. سخن پایانی

 

۱. انواع زمین ساحلی

شکل‌های متفاوتی از زمین‌های ساحلی در شمال کشور وجود دارد، که تفاوت آن‌ها با یک‌دیگر در شکل کاربری و مجوزهای در دسترس برای آن‌ها است.

انواع این نوع زمین‌ها به شرح زیر است:

 • زمین ساحلی که کاربری آن کشاورزی و گلخانه‌ای است
 • مسکونی (آپارتمانی، شهرکی و ویلایی)
 • تجاری (هتل، مجتمع‌های فروشگاهی و تفریحی)
 • زمین مستقل که دارای مجوز و یا فاقد مجوز جهت ساخت‌وساز است
 • جاده به دریا (مستقل)

قیمت انواع زمین‌های ساحلی با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال زمینی که مجوز ساخت‌وساز تجاری دارد با زمینی که دارای مجوز ساخت ویلا است از قیمت‌ متفاوتی برخوردار است.

 

۲. چرا در شمال زمین ساحلی بخریم؟

خطه‌ی شمال کشور دارای پتانسیل‌های اقتصادی بسیاری است و توانایی پذیرای مهاجران بسیاری را از نقاط مختلف کشور دارد. از مزایای این منطقه می‌توان به طبیعت بسیار زیبا، آب و هوای پاکیزه، امکانات رفاهی مناسب و رشد اقتصادی بالا اشاره کرد.

از مزایای خرید زمین ساحلی، حضور در منطقه‌ای زیبا به دلیل نزدیکی به دریا است. آب‌ و هوایی مطبوع دارد، دارای مسیرهای دسترسی مناسب جهت رفت‌ و آمد و ساخت‌ و ساز می‌باشد، این منطقه دارای رشد قیمت بسیار بالا است که می‌تواند یک سرمایه مناسب تلقی شود. به شکل‌های مسکونی، تجاری و کشاورزی وجود دارد. به دلیل متقاضی زیاد به راحتی فروش می‌رود.

بخش شمالی ایران یک نقطه کانونی جهت جذب سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید، خوب است بدانید طبیعت بکر همیشه یکی از مهمترین عوامل جذب سرمایه‌گذاران و مردم سایر نقاط کشور به این ناحیه است. به جرات می‌شود گفت استان مازندران به علت نزدیک بودن به پایتخت و داشتن آب فراوان، به یکی از استان‌های شلوغ و پررونق در خرید و فروش زمین تبدیل شده است. به همین علت به شما پیشنهاد می‌دهیم اگر نیت خرید زمین در شمال کشور را دارید به سراغ شهرهای استان مازندران بروید.

ویژگی جذاب زمین ساحلی شمال

این نوع زمین‌ها با توجه به فاصله‌ای که با دریا دارند قطعه‌بندی می‌شوند.

در تقسیم‌بندی، زمین‌هایی که در قطعه اول وجود دارند از محبوبیت بسیار بیشتری برخوردار هستند چذا که نزدیک‌ترین فاصله را نسبت به دریا دارند، به همین علت دید خوبی نسبت به دریای خزر دارند. این یک ویژگی بسیار جذاب برای علاقه‌مندا می‌باشد به طوری که باعث تقاضای زیاد و ارزشمندی این نوع از زمین‌های ساحلی شده است.

جهت خرید زمین ساحلی در قطعه اول لازم است سرمایه‌ی بیشتری نیز داشته باشید.

این نوع از زمین‌ها به علت اقلیم بی‌نظیر دارای طرفداران مخصوص به خود هستند. خوب است بدانید به علت تنوع بالا، افراد با هر مقدار سرمایه‌ای هم می‌توانند جهت خرید زمین ساحلی اقدام کنند.

جهت یک سرمایه‌گذاری امن و مطمئن در شمال ایران، به شما عزیزان خرید زمین ساحلی را پیشنهاد می‌کنیم.

 

۳. نکات قانونی در مورد خرید زمین ساحلی

زمین ساحلی در شمال کشور

 

توجه داشته باشید که قرار است هزینه‌ای بپردازید تا قطعه زمینی را خریداری کنید. پس باید به خوبی از شرایط و وضعیت زمین آگاهی کامل پیدا کنید تا محتمل ضرر و زیان نشوید. پس لازم است قبل از خرید موارد زیر را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید.

 • مراجعه به مشاورین املاکی که معتبر و معتمد در منطقه هستند
 • اطمینان از اصل بودن سند زمین
 • هماهنگی موارد قید شده در سند با آن‌چه که در حقیقت وجود دارد
 • از مراجع مرتبط مانند شهرداری، ثبت ملک، اداره مالیات و منابع طبیعی استعلام بگیرید
 • صحت مجوزهای مرتبط با زمین را بررسی کنید
 • کاربری زمین را بررسی کنید
 • وجود انشعابات
 • در مورد گذشته زمین و مالکین قبلی آن پرس‌وجو و تحقیق کنید
 • نحوه‌ی پرداخت بهای زمین

یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت خرید زمین در شمال کشور این است که از طریق شهرداری اطمینان حاصل کنید که این قطعه زمین دارای مشکلات حقوقی و ساخت نباشد. به طور مثال مطمئن شوید که این زمین نیاز به عقب‌نشینی نداشته باشد و موارد دیگری از این دست.

۴. مزایا و معایب ویلای ساحلی

مزایا:

ویلاهای ساحلی همیشه ما را به یاد شمال و آب و هوای بی نظیرش می اندازد. غالبا ویلاهای ساحلی نزدیک به خدمات رفاهی و مجتمع‌های تجاری ساخته می‌شوند. برای این‌که موجب رفاه حال همگان باشند.

داشتن ویلایی با ویو دریا آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد.

معایب:

در فواصل گرم سال مخصوصا در بهار و تابستان با توجه به نزدیکی ویلاها به دریا رطوبت بسیار زیاد می‌شود.

به خاطر شن‌های ماسه‌ای در این مناطق، تنوع پوشش گیاهی بسیار کم است.

ویلاهای ساحلی نسبت به ویلاهای جنگلی از قیمت بالاتری برخوردار است.

۵. سخن پایانی

یکی از مقوله‌های مهم سرمایه‌گذاری در شمال کشور خرید زمین است. به همین علت بسیاری از افراد به خرید زمین ساحلی روی می‌آورند که دارای آب و هوای خوب و ویوی مناسبی هست.

بسیار اهمیت دارد که زمان خرید همچین زمین‌هایی به مشاورینی مراجعه کنید که قابل‌ اعتماد باشند و مجوز فعالیت در منطقه را نیز داشته باشند. همچنین اگر قبل از خرید به نکاتی که در مطلب بیان کردیم توجه کنید دچار ضرر و آسیب نخواهید شد.

مروارید خزر با داشتن مشاورانی حرفه‌ای جهت خرید و فروش هر نوع ملکی در شمال کشور می توانند شما را در رسیدن به هدف خود یاری دهند. تا هر آن‌چه که در ذهنتان دارید را به واقعیت تبدیل کنید.

جهت خرید بهترین زمین ساحلی در شمال کشور، لازم است که شش دانگ حواستان را جمع کنید تا زمینی تمام عیار را به دست آورید. ما در مجموعه مروارید خزر چراغ راهتان می‌شویم تا بدون زحمت بستری جهت خرید ویلای شمال برای شما فراهم شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

خرید ویلای ساحلی

ارسال دیدگاه

دو × 4 =