نورگیر ساختمان چیست؟

6 نوامبر 2022
0 دیدگاه
نورگیرها

در معماری مدرن و سنتی استفاده از نور طبیعی به عنوان یک عامل مهم در طراحی ساختمان‌ها و دکوراسیون ساختمان‌ها است. با استفاده از نورگیرها، ساختمان شما درکل روز از نور طبیعی و خواص معجزه‌آسای آن برخوردار است. استفاده از نورگیرها نقش مهمی در طراحی و بهینه سازی انرژی دارد.

نورگیرها انواع مختلفی دارند که به دلیل کاهش استفاده از روشنایی الکتریکی در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

استفاده از نورگیر در معماری‌های ایرانی از گذشته با سبکی منحصر بفرد انجام می‌شده است. این نورگیر‌ها به شکل، پنجره‌های سقفی بوده‌اند که برای انتقال نور و گاهی برای تهویه هوا نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

انواع نورگیر‎هایی که در زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفتند: نورگیر شیب‌دار، نورگیر لوله‌ای و نورگیر بازشوی سقفی هستند. در حال حاضر این نورگیر‌ها جای خود را به پوشش سقف پاسیو، نورگیرهای پلی کربنات، نورگیرهای حیاط خلوت، نورگیر حبابی، پوشش سقف استخر و نورگیر گنبدی داده‌اند.

زمانی که برای خرید آپارتمان یا اجاره‌ی خانه اقدام می‌کنید، دقت کنید که یکی از مهم‌ترین معیارهایی که برای انتخاب خانه، روشنایی خانه می‌باشد یا در اصطلاح به آن نورگیری ساختمان می‌گویند.

دقت کنید که با توجه به وضعیت جغرافیایی، میزان نورگیری ساختمان‌ها مختلف که در جهت‌های مختلفی ساخته شده‌اند، متفاوت است.

گروه مروارید خزر در این مقاله قصد دارد توضیحاتی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه کند، تا پایان همراه ما باشید.

 

فهرست

  1. انواع نورگیرهای دیواری در معماری ایرانی
  2. انواع نورگیر‌های سقف
  3. کاربردهای انواع نورگیرها
  4. تعریف خانه شمالی و جنوبی
  5. سخن پایانی

 

۱. انواع نورگیرهای دیواری در معماری ایرانی 

نورگیرها

پنجره‌های نصب شده روی دیوارها، وظیفه‌ی نورگیری را به عهده دارند. در ادامه به بررسی چند نمونه از نورگیرها می‌پردازیم:

 

درب و پنجره مشبک

این نوع پنجره‌ها بین نور خارج و داخل تعادل ایجاد می‌کند و کسی که از داخل به بیرون نگاه می‌کند دچار خیرگی نمی‌شود.

جهت تنظیم نور، طرح‌هایی که در ساختن پنجره‌های مشبک به کار می‌رود، متغیر است.

 

روزن از انواع نورگیرهای دیواری

روزن‌ها و پنجره‌ها را نمی‌توان از یکدیگر تفکیک کرد. روزن پنجره‌ای کوچک است که معمولاً در بالای در و گاهی در دوطرف آن قرار گرفته است. کاربردش نیز برای روشنایی و تأمین هوای آزاد فضاهای بسته است.

 

ارسی

در پیشخان و رواق ساختمان‌های سردسیری ایجاد می‌شود. یک نوع پنجره مشبک است که به جای گشتن روی پاشنه گرد، بالا می‌رود و در یک محفظه جای می‌گیرد. ارسی، معمولاً مانند پنجره و روزن‌های چوبی است.

 

گلجام

شیشه‌های کوچک و رنگینی که در داخل گچ کار می‌گذاشتند و در بالاترین قسمت طاق تعبیه می کردند. با این روش نور رسانی به داخل بنا امکان پذیر می‌شد.

 

خوون

خوون یک نقش تزئینی می‌باشد که با استفاده از تکه‌های آجر تراشیده و موزائیک آن را پدید می‌آورده‌اند، سپس روی آن رنگ می‌کنند و در میانه ستون‌ها، پیشانی ساختمان و فریز در می‌چیدند.

 

هورنو

نورگیرهای بازار

به نورگیری بالای سقف گفته می‌شود. مانند در پوشش بازارها که اکثراً سوراخ هورنو باز است تا هم روشنایی و هم تهویه امکان پذیر باشد.

این نوع از ورگیرها بیشتر در بناهایی که نمی‌توان از پنجره در دیوارها استفاده کرد کاربرد دارد. مانند: بازارها و بقیه بناهای عمومی.

 

۲. انواع نورگیر‌های سقف

نورگیرهای سقف

یکی از روش‌های وارد کردن نور طبیعی به درون ساختمان، روش نورگیری از سقف می‌باشد.

توجه کنید که در نور گیرهای سقف، عایق بودن در مقابل باد و باران اهمیت زیادی دارد. بهتر است از شیشه‌های ۲ جداره برای نورگیر سقف استفاده شود، چرا که عایق بودن آن از لحاظ گرمایشی هم بسیار حائز اهمیت است.

 

نورگیر تهویه‌­ای

این نوع نورگیرها کاربردهای بسیاری دارند. به این صورت که علاوه بر نور، هوا را هم عبور می­‌دهند. بیشتر در آشپزخانه‌ها و سرویس‌­های بهداشتی قابل استفاده هستند.

 

نورگیر هرمی

با توجه به شکل هرمی که دارند نامگذاری شده‌اند.

می­‌توان با توجه به کاربرد که از آن انتظار می‌رود و شرایط بام، در اندازه‌های مختلف نصب شود.

نورگیر لوله‌ای

این نمونه از انواع جدید نورگیرهای موجود در بازار هستند. این نورگیر در جاهایی استفاده می‌شود که امکان نصب نورگیرهای ثابت وجود نداشته باشد، یا هم فضای بام بسیار کوچک باشد.

 

نورگیر پلیمری محدب

این نوع از نورگیرها از پلاستیک‌های بسیار قوی و منعطف ساخته می‌­شوند. شکل گنبدی دارند که کمک می‌­کند تا نور خورشید به جای تابش مستقیم به یک نقطه، به صورت یک‌نواخت در تمام اتاق پخش شود. از مزایای این نوع نورگیر این است که حتی اگر نور کمی هم به آن می­‌رسد، اتاق را به خوبی روشن می‌کند.

 

نورگیر ثابت

رایج­ترین نوع از نورگیرها هستند. این نورگیرها قابلیت باز شدن ندارند و کاملاً با سقف یک‌پارچه می‌­شوند.

 

نورگیر اختصاصی

در جاهایی کاربرد دارد که شرایط بام، اجازه­ نصب نورگیرهای رایج را نمی­‌دهد. به عنوان نمونه در بناهایی که زیبایی ظاهری ساختمان اولویت است.

نورگیر طاقی

این نورگیرها بیشتر در ساختمان‌های غیر مسکونی استفاده می­‌شوند. دقت کنید که این نورگیرها سطح بزرگی را پوشش می‌­دهند، به همین علت امکان دارد حریم خصوصی ساکنان را به خطر بیندازند. بهتر است از آن‌ها در ساختمان‌های مسکونی استفاده نشود.

 

۳. کاربردهای انواع نورگیرها

  • از تابش نور مستقیم خورشید جلوگیری می‌کند و نور غیر مستقیم را به داخل ساختمان هدایت می‌کند.
  • پنجره‌ها را مجاور دیوارهای داخلی قرار دهید، زیرا خیرگی حاصل از پنجره‌ی واقع در وسط اتاق نسبت به یک پنجره‌ی واقع در مجاورت دیوار بیشتر است.
  • حتما پنجره‌ها را بر روی بیش از یک دیوار قرار دهید، تا نور بهتر توزیع شود و کاهش خیرگی حاصل شود.

 

۴. تعریف خانه شمالی و جنوبی

برای تعریف خانه شمالی باید گفت که اگر حیاط منزل به کوچه ختم شود یا ورودی ساختمان از سمت کوچه به حیاط باشد این ساختمان شمالی است. در چنین ساختمان‌هایی از سمت حیاط و جنوب نور کاملی دریافت می‌شود و از سمت دیگر نور غیر مستقیم دریافت خواهد شد.

توجه کنید که در ساختمان‌های چند واحدی که در هر طبقه تعدادی واحد قرار دارد، واحد‌هایی که به سمت شمال هستند نور بیشتری نسبت به سایر واحد‌ها دریافت می‌کنند.

در خانه جنوبی ورودی ساختمان از خیابان به داخل بنا است و حیاط در پشت خانه ساخته می‌شود. پس سمت حیاط نور خوبی دارد و خانه از سمت کوچه نیز نور دریافت خواهد کرد.

در ساختمان جنوبی ملک شما از سمت شمال و جنوب دارای نور مستقیم است.

دقت کنید که در ساختمان‌های جنوبی نیازی به ایجاد نورگیر نیست چرا که از یک طرف حیاط و از طرف دیگر خیابان اجازه ساخت ساختمان دیگری را به دیگران نمی‌دهد و همین امر باعث می‌شود تا از دو طرف نور به ساختمان برسد.

حالا که شناخت مناسبی از ساختمان‌ها و نورپردازی آن‌ها دارید می‌توانید در خرید آپارتمان‌ها انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

 

۵. سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما عزیزان را با مفهوم نورگیرها آشنا کنیم. امیدواریم که اطلاعات این مقاله توانسته باشد کمک هر چند کوچکی به شما عزیزان بکند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

املاک مروارید خزر، برای شما عزیزان جهت خرید ویلا در مازندران با بهترین قیمت از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت املاک مروارید خزر مراجعه فرمایید.

ارسال دیدگاه

10 + 1 =